Cięcie CNC – definicja i metody cięcia CNC

CNC to nowoczesna metoda obróbki, która bazuje na wykorzystaniu maszyn sterowanych komputerowo. Dzięki niej można uzyskać bardzo precyzyjne i powtarzalne rezultaty z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów. To powoduje, że wtedy, gdy liczy się najwyższa jakość, cięcie CNC jest najlepszym wyborem.

Cięcie i wycinanie elementów można prowadzić z wykorzystaniem tradycyjnych, mechanicznych technik – różnego rodzaju pił, ale również można wykorzystać nowoczesne rozwiązania, które w wielu przypadkach pozwalają na uzyskanie znacznie lepszych wyników.

Wycinanie CNC to atrakcyjna alternatywa, która bazuje na technologii CNC (ang. Computerized Numerical Control, pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Polega ona na wykorzystaniu w pracach urządzeń, które sterowane są numerycznie, ponieważ wyposażone są w mikrokomputer, który może być dowolnie zaprogramowany zgodnie z projektem.

Metoda taka jak cięcie CNC wymaga wcześniejszego zaprojektowania cięcia z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania, a następnie urządzenie wykonuje obróbkę dokładnie zgodnie z projektem. Cięcie realizowane jest automatycznie, dlatego nie musi brać w nim udziału pracownik, który jedynie nadzoruje urządzenie.

Metody cięcia CNC:

cięcie laserem CNC
cięcie plazmą CNC
cięcie strumieniem wody CNC (waterjet)
cięcie cnc

Powyższe metody cięcia bazują na wykorzystaniu komputerów, dlatego też wszystkie z nich pozwalają na precyzyjne przygotowanie elementów zgodnie z projektem, niemniej jednak różnią się pomiędzy sobą efektem końcowym i nie wszystkie mogą być stosowane z każdego rodzaju materiałami – w celu dobrania najlepszej metody należy skonsultować się ze specjalistą.

Cięcia prowadzone są przede wszystkim w metalu – najczęściej w stali węglowej, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Można również ciąć inne metale, na przykład stal ocynkowaną, nierdzewną, miedź, aluminium, mosiądz w określonych wymiarach arkusza zależnych od wymiarów stołu urządzenia.

Zalety cięcia CNC:

wysoka precyzja cięcia – dzięki tej metodzie można uzyskać bardzo misterne cięcia, które nie są możliwe do uzyskania z wykorzystaniem technik tradycyjnych
powtarzalność procesu i elementów – oznacza, że wykonane elementy wyglądać identycznie
minimalizacja odpadów – korzystanie z obróbki CNC pozwala na takie zaplanowanie cięcia, aby zmniejszyć ilość produkowanych odpadów
gładka i czysta powierzchnia cięcia – po wykonaniu cięcia CNC nie ma zwykle potrzeby dodatkowego wykańczania krawędzi elementu
brak zmian w obrabianym obiekcie – w zależności od wybranej metody cięcia CNC

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.