Dlaczego warto wybrać obróbkę CNC?

Nowoczesne technologie obróbki materiałów pozwalają na szybkie uzyskanie wysoce powtarzalnych elementów o szerokim zastosowaniu. Jedną z najczęściej stosowanych technologii w tym zakresie jest obróbka CNC bazująca na urządzeniach numerycznych.

Tradycyjne techniki mechaniczne obróbki materiałów nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim jest to kwestia czasu trwania tego rodzaju procesu, jego gorszej dokładności, a także obniżonego poziomu bezpieczeństwa, gdyż czynności prowadzone są ręcznie przez operatora maszyny. Obecnie coraz częściej stosuje się obróbkę CNC, która bazuje na zastosowaniu komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych. Dlaczego warto zdecydować się na taką metodę?

Czym jest obróbka CNC?

CNC to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Tym terminem określa się układy sterowania numerycznego, które posiadają mikrokomputery z opcją zaprogramowania ich pracy. Obróbka CNC najczęściej odnosi się do obróbki materiałów z wykorzystaniem urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki, urządzenia do cięcia czy gięcia.

Proces skomputeryzowanej produkcji przedmiotów odbywa się w kilku fazach. Pierwsza z nich to faza projektowania wspomaganego komputerowo, która określana jest skrótem CAD. Druga to gaza przetwarzania projektu, aby mógł być on odczytany przez maszynę – skrót to CAM. Dopiero trzecia faza, czyli właściwe wykonanie to CNC.

Metody obróbki CNC:

  • toczenie
  • frezowanie
  • cięcie plazmą
  • gięcie blach
  • wiercenie
  • piłowanie
  • gwintowanie
  • spawanie
  • klejenie

Z wykorzystaniem metody obróbki CNC możliwe jest wykonanie zarówno długich serii produktów, jak i również pojedynczych elementów, najczęściej z metali oraz z tworzyw sztucznych.

Zalety obróbki CNC

Metoda obróbki CNC wyróżnia się wieloma zaletami w porównaniu z tradycyjnymi metodami obróbki mechanicznej. Przede wszystkim dzięki niej możliwe jest wykonanie precyzyjnych elementów, zgodnych z założeniami projektowymi, co powoduje, że mogą odpowiadać one w pełni zamówieniu. Istnieje też możliwość wykonania nietypowych elementów, których przygotowanie z wykorzystaniem innych maszyn nie jest możliwe. Również procesy produkcyjne CNC są szybsze, gdyż są zautomatyzowane. Na uwagę zasługuje ponadto wysoka powtarzalność procesu, dzięki czemu gotowe kształty nie różnią się pomiędzy sobą.

Powyższe zalety powodują, że obróbka CNC ma szerokie zastosowanie i jest dzisiaj coraz częściej wybierana w celu realizacji różnego rodzaju elementów na zamówienie.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.