Toczenie CNC – precyzyjna i szybka obróbka

Dzięki metodzie toczenia CNC można otrzymać bardzo precyzyjne elementy różnych typów, które mają wszechstronne zastosowanie. Metoda ta zalecana jest przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o uzyskanie produktów dokładnych i powtarzalnych, ponieważ bazuje na urządzeniach sterowanych numerycznie.

Toczeniem określa się rodzaju obróbki wiórowej, która wykorzystywana jest głównie przy obrabianiu powierzchni przedmiotów w kształcie brył obrotowych – obróbce podlegają wtedy zarówno powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Również metoda ta może być zastosowana w przypadku innych kształtów niż te obrotowe.

Toczenie – przykładowe prace w zakresie toczeni

Czynność toczenia polega na kolejnym oddzielaniu nożem tokarskim warstw materiałów, aż do uzyskania odpowiedniego wyglądu przedmiotu – pożądanego kształtu oraz wymiarów. Do tego celu wykorzystuje się tokarki, które w celu pracy wykonują ruch główny obrotowy przedmiotu, który poddawany jest obróbce, a także prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia.

Rodzaje metod toczenia:

ze względu na rodzaj narzędzia – toczenie kształtowe, punktowe i obwiedniowe
ze względu na kierunek ruchu posuwowego – toczenie wzdłużne, poprzeczne i kopiowe
ze względu na położenie osi obrotu przedmiotu – toczenie poziome i pionowe
ze względu na rodzaj powierzchni – toczenie zewnętrzne i wewnętrzne
ze względu na parametry skrawania – zgrubne (ciężkie), lekkozgrubne, półwykańczające (średniodokładne), wykańczające, wykańczająco-gładkościowe

Toczenie CNC z użyciem urządzeń numerycznych

Metoda toczenia CNC (ang. Computerized Numerical Control) bazuje na wykorzystaniu komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych, które wyposażone są w mikrokomputery i mogą być interaktywnie zaprogramowane.

Toczenie CNC polega na przygotowaniu odpowiedniego projektu elementu, który ma być wykonany – jest to pierwsza faza, którą określa się skrótem CAM – projektowanie wspomagane komputerowo. Następnie projekt przetwarzany jest na plan sterowania maszyny, a dopiero potem ma miejsce właściwe wykonanie, czyli CNC.

Metoda CNC ma szereg zalet – przede wszystkim prace z jej wykorzystaniem przebiegają znacznie szybciej w porównaniu z tradycyjnymi technikami obróbki. Również pozwalają na uzyskanie bardzo precyzyjnych elementów, które są wysoce powtarzalne, nawet jeżeli są to złożone kształty.

Jeżeli chcą Państwo skorzystać z metody obróbki CNC takiej jak toczenie CNC, czy cięcie laserem zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług w naszej firmie Przemot. Posiadamy nowocześnie wyposażone zaplecze maszyn pozwalające nam na prowadzenie usług toczenia na najwyższym poziomie.
Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu: cięcie plazmą cnc.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.