Walcowanie gwintów – podstawowe informacje o technologii
Walcowaniem gwintów nazywa się obróbkę plastyczną powierzchni bocznych okrągłych elementów. Inaczej mówiąc, jest to wykonanie na wałku lub w otworze gwintu. Walcowanie gwintów jest jedną z najczęściej stosowanych metod ich przygotowania.
Gwint to śrubowe nacięcie, które wykonuje się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zewnętrznej lub wewnętrznej. Wyróżniamy różnego rodzaju gwinty, które kategoryzowane są ze względu na swoje przeznaczenie, kształt, umiejscowienie, skok czy krotność oraz sposób skręcania. Stosuje się szereg różnych metod produkcji gwintów.
Metody przygotowywania gwintów
Do przygotowywania gwintów wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny. W przypadku gwintów zewnętrznych najczęściej wykorzystuje się narzynki, specjalne frezy lub głowice gwinciarskie, a także przeprowadza się walcownie gwintów zewnętrznych. Gwinty również można wykonać z wykorzystaniem metod odlewniczych. Gwinty wewnętrzne oraz zewnętrzne można wykonać także na tokarkach.
Walcowanie gwintów – co to jest?
Walcowaniem gwintów nazywa się metodę obróbki plastycznej na zimno, która polega na specjalnym nacięciu bocznych powierzchni na elementach okrągłych. Do tego celu wykorzystuje się głowice walcujące w przypadku wykonania gwintów zewnętrznych oraz wygniataki w przypadku gwintów wewnętrznych. W trakcie procesu przedmiot obrabiany jest kształtowany pod działaniem bardzo wysokich sił, co pozwala na uzyskanie precyzyjnego gwintu.
Zalety metody walcowania gwintów:
szybkość – możliwe jest uzyskanie bardzo wysokich prędkości obwodowych, co przekłada się na krótki czas wykonania gwintu, na przykład w porównaniu do toczenia jest to tylko około 0,5 sekundy, podczas gdy toczenie zajmuje około 10 sekund
wysoka wytrzymałość gwintu na rozciąganie – wpływa na trwałość elementu
bardzo dobra trwałość narzędzia do gwintowania – przekłada się na niskie koszty związane z usługą
brak zniekształceń typowych w przypadku obróbki skrawaniem – nie ma problemu z wiórami zarówno w przypadku walcowania gwintów zewnętrznych, jak i wewnętrznych
wysoka powtarzalność wymiarowa gwintów – w przypadku gwintów zewnętrznych głowica nie wymaga dodatkowej regulacji, aż do momentu konieczności wymiany rolek walcujących
bardzo dobra chropowatość gwintów – przekłada się na ich trwałość i niezawodność działania
W celu zlecenia wykonania gwintów, konieczne jest przekazanie projektu elementów. Walcowanie gwintów jest wobec tego efektywną metodą pozwalającą na uzyskanie wysokiej jakości gwintów o wszechstronnym zastosowaniu.
W naszej ofercie znajdą Państwu także usługi w zakresie tłoczenia blach.